Marketing research

با تحقیقات بازار ، کلیه اطلاعات مورد نیاز در بازاریابی و برندینگ برای افزایش قدرت تصمیم گیری مدیران را ارائه می شود

ادامه مطلب

در تحقیقات بازار که مربوط به بازاریابی و برندینگ می باشد کلیه مسائل مرتبط با بازاریابی شرکت مورد بررسی قرار می گیرد تا با استفاده از اطلاعات بدست امده تصمیمات درستی برای استراتژی ، تاکتیک و تکنیک های بازاریابی اتخاذ گردد . خدمات تحقیقاتی موسسه شامل موارد ذیل می باشد

تحقیقات بازاریابی  و برندینگ

.بطور کلي تحقيقات بازار حوزه هاي وسيعي را در بر مي گيرد که مي توان به موارد ذيل اشاره نمود

· تحقيقات در مورد وضعيت بازار

  1. سهم بازار ، شناخت رقبا و …
  2. گروه بندي وتقسيم بندي مشتريان
  3. تعيين جايگاه شرکت / محصول در بازار از ديدگاه مصرف کنندگان
  4. رضايت سنجي و بررسي نيازها ، خواستها و ترجيحات مصرف کنندگان
  5. بررسي علت و انگيزه خريد مصرف کنندگان و عادات موثر در مصرف کالاها
  6. تجزیه و تحلیل بازار یابی در فضای دیجیتال مارکتینگ

· تجزيه و تحليل و پيش بيني فروش

اولین قدم در تحقیقات بازاریابی ، تجزیه و تحلیل فروش می باشد تا بتوان وضعیت فروش شرکت به تفکیک مناطق ، نوع مشتری ، دوره زمانی ، نوع کالا یا خدمات و .. بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف شرکت شناسایی گردد .

· تحقيقات در مورد محصول

یکی از بخش های مهم تحقیقات بازار بررسی محصول به عنوان یکی از ایتم های امیخته بازاریابی می باشد . محصول یعنی عوامل محصولی شامل نوع محصول ، بسته بندی ، اندازه ، رنگ ، وزن و سایر ابعاد تاثیر گذار در تصمیم گیری مشتری تاثیر گذار می باشند

· تحقيق در مورد تبليغات و سنجش اثر بخشی تبلیغات

یکی از ایتم های بازاریابی امیزه ترفیع و پیش برد فروش می باشد . پیش برند فروش به دو روش اطلاع رسانی و تشویقی عمل می کند . ابزارهای اطلاع رسانی ، تبلیغات و کمپین های تبلیغی می باشند و ابزارهای تشویقی نیز شامل آشانتیون ها ، تخفیفات و … که می تواند در بخش محصول یا قیمت نیز قرار بگیرند .

برای اطلاع رسانی مناسب نیاز به شناخت رفتار مشتریان در رسانه ها به منظور تعیین رسانه موثر ، بررسی رفتار مشتریان در مواجه با پیام ها و محتوای های اطلاع رسانی می باشد که بتوان پیام موثر را تهیه نمود . بنابراین برای تعیین کمپین تبلیغی مناسب نیاز به تحقیق از مشتریان در خصوص رسانه و پیام های تبلیغاتی می باشد . پس از تبلیغات می باید برای تعیین اثر بخش بودن تبلیغات ، تحقیق بازار اجرا شود . بنابراین تحقیق در تبلیغات شامل تحقیق برای تهیه بهترین کمپین تبلیغاتی ( هدف ، رسانه ، پیام ) و تحقیق به منظور تعیین اثر بخشی تبلیغات می باشد .

· تحقيقات در مورد توزيع محصول

سیستم توزیع هر شرکتی یکی از بخش های مهم امیخته بازاریابی می باشد . نحوه دسترسی مشتری به محصول نقش مهمی در میزان رضایت مندی مشتریان دارد . داشتن یا نداشتن نمایندگی ، توزیع از طریق عمده فروش ، توزیع مویرگی و یا فروش از طریق سایر روش ها ( شبکه ای ، همکاری ، مشارکتی ، ویروسی و…. ) یکی از مهمترین معما های مدیران شرکتها می باشد . بنابراین توزیع محصول توسط شرکت یکی از چالشهای مهم مدیریت می باشد که با تحقیقات بازار می توان نکات مهم را شناسایی نموئ

· تحقيقات در مورد قيمت محصول

یکی از مهمترین بخش های آمیخته بازاریابی تعیین قیمت و سیستم قیمت گذاری می باشد . برای تعیین قیمت مناسب نیاز به دانستن دو عامل مهم است . عامل اول میزان تمایل پرداخت مشتری و عامل مهمتر قیمت رقبا می باشد . بنابراین تنها بر اساس قیمت تمام شده و حاشیه سود عمومی نمی تواند تعیین کننده قیمت باشد . زیرا ممکن است قیمت بسیار کمتر و یا بالاتر از قیمت بازار باشد که در هر دو صورت باعث شکست شرکت می گردد .

قیمت بالاتر از معمول باعث عدم جذب مشتری و قیمت پایین تر از معمول نیز باعث کاهش سود آوری و تصویر سازی برند به عنوان برندی سطح پایین می باشد . بنابراین شناخت رفتار مشتریان در خصوص قیمت محصول و عملکرد رقبا و تعیین قیمت گذاری انها و همچنین نحوه قیمت گذاری در خصوص زنجیره توزیع محصول ( نمایندگان ، فروشندگان و …) بسیار پر اهمیت می باشد . با تحقیقات بازار می توان خطرات قیمت گذاری نادرست را کاهش داد

تحقیقات در زمینه برندینگ (ممیزی برند، درخت برند ، ارزش ویژه برند ، اگاهی از برند ، تصویر و…)

تمامی فعالیتهای بازاریابی شرکتها باعث ایجاد یک ذهنیت در ذهن مشتریان و مخاطبین برند در بازار می گردد که باعث ایجاد تصویر برند ، شخصیت برند ، میزان اگاهی از برند ، درک از کیفیت ، شناخت تمایز برند ، پذیرفتن برند به عنوان برندی اخلاقی ، پرشور و… می گردد . یکی از مهمترین کاربردهای تحقیقات بازار ارزیابی برند بر اساس مولفه ها یا شاخص های اصلی عناصر برندسازی می باشد .

عناصر برند سازی شامل موارد ذیل است

اگاهی از برند ( عمق و وسعت برند )

ادراک کیفیت برند

تصویر برند

تمایز برند

احساسات به برند ( برند عاطفی )

رضایت از برند

توصیه برند

وفاداری برند

اتکاپذیری برند

ارزشهای اخلاقی برند

این شاخص های در چند سطح قرار دارند که شامل سطح پایه ، سطوح میانی رده اول . سطوح میانی رده دوم و سطوح بالا می باشد .

به طور کلی برند از خاک کیفیت متولد می شود . با تدام کفیت باعث اتکا پذیری می گردد . اتکا پذیری باعث خلق ارزش شده و ارزش نیز باعث ایجاد هویت برند می شود . در این مسیر اگاهی برند نقشی مهم در ادراک ، عمق و وسعت برند و افزایش ارزش ویژه برند می گردد .