تحقیقات بازاریابی در المپیک

تحقیقات بازار در المپیک

مقیاس گذاری المپیک در تحقیقات بازاریابی

در سال 2008 ده ها هزار نفر در شهر پکن به مناسبت بازی های المپیک گردهم امدند این بازی ها همواره میان نوجوانان بیننده ی تلویزیون بسیار محبوب است . در حقیقت بر اساس پژوهش نیوورلد تین بازی های المپیک محبوب ترین رویداد ورزشی ( رتبه نخست ) بین پسران نوجوان ( 71درصد) و دختران (62درصد) است . گروه تحقیقاتی برین ویوز این نظرسنجی را روی شش هزار و پانصد نوجوان در 26 کشور انجام داد . الیسا موزز مدیر عامل گروه می گوید « المپیک رویداد ورزشی مورد علاقه جوانان است زیرا ورزش در فرهنگ جهانی نوجوانان موضوعی فراگیر است که پسران و دختران ، هم شرکت کنندگان و هم بینندگان فعال آن هستند » از سراسر جهان ، بازی های المپیک در پهنه خاور میانه بیشترین هواخواه را دارد و این بازی ها در انجا رویداد ورزشی مورد علاقه 85 درصد دخترها و پسرهاست . استرالیا میزان بازی المپیک 2000 در سومین رده قرار دارد که این بازی ها انجا محبوب 84 درصد پسران نوجوان و هشتاد درصد دختران نوجوان است . ایالات متحده در این رده بندی مقام پایین تری دارد . تنها 71 درصد دختران نوجوان و 68 درصد پسران نوجوان بازی های المپیک را محبوب ترین رقابت ورزشی خود دانسته اند که از تلویزیون پخش می شود .

بیشتر پسران نوجوان  ( 63 درصد ) بسکتبال و سپس ( 68 درصد ) فوتبال را ورزش پسندیده خود ذکر می کنند . دختران نوجوان ژیمناستیک ( 57 درصد ) و سپس بسکتبال ( 51درصد) را ورزش مورد پسند خود ذکر کرده اند . فقط 17 درصد پسران ژیمناستیک را جذاب ترین ورزش دانسته اند . در حقیقت در مقیاس جهانی در میان دختران و پسران سرگرم کننده ترین ورزش برای تماشا از تلویزیون بسکتبال است . توجه داشته باشید که هر پاسخ دهنده می توانست بیش از یک ورزش را در فهرست خود نام ببرد . گروه برین ویوز رده بندی کامل محبوبیت تمامی ورزش ها را بر حسب درصد نوجوانانی که هر ورزش را مورد پسند خود نشان دادند ارائه کرد . چنین اطلاعاتی را بازاریابان برند های جهانی همچون لیوایز می توانند رهیافتی برای نفوذ به بازار نوجوانان قلمداد کنند . مثلا لیوایز برای دسترسی به پسران نوجوان باید اگهی های تجاری تلویزیونی اش را بر بازی های بسکتبال و فوتبال متمرکز کند. در حالی که برای دسترسی به بازار دختران نوجوان باید تبلیغات ژیمناستیک را جایگیزین تیلبغات فوتبال کند 

بنابراین برای موفقیت در بازاریابی و برندینگ با تحقیقات بازار در شرایط مختلف همانند المپیک می توان برای معرفی به بازار هدف برای اثر بخشی تبلیغات و افزایش آگاهی از برند استفاده نمود و بیشترین اثر گذاری را خواهد داشت  . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *